Kendini geliştirmenin en iyi yolu okumaktır…

Cinsiyet kromozomlarının insan zekasıyla bağlantısı tartışma yaratıyor!

Harvard Üniversitesi rektörü Lawrence Summers, yaptığı konuşmada kadınların yapısal olarak erkeklere göre bilimsel araştırmaya daha az yatkın olduğunu öne sürerek, büyük fırtına koparmıştı. Arkasından, insandaki X kromozomu dizisinin çözüldüğü açıklandı. Kromozomlar hakkındaki yeni bulgular, cinsler arasındaki algısal farklılıkların oluşmasında genlerin rolü konusunda önemli ipuçları da içeriyor. Genetik farklılıklar, ilk bakışta kadınların lehine işliyor gibi görünse de, X kromozomunun genetik yeniden kombinasyonları sırasında oluşan permütasyonlar, erkeğin süper zeka geliştirme ihtimalini yükseltiyor.

Cinsler arasındaki zeka ve algı farklılıkları üzerine yapılan tartışmalara genellikle duygusallık ve politika karışsa da, kesin olan bir şey var: İlk memeli atalarımızla 300 milyon yıl önce yollarımızı ayırdıımızdan bu yana, X ve Y kromozomları farklı genetik birimler olarak varlığını sürdürüyor. Y kromozomu, sperm üretimi ve benzeri bir dizi erkeklik özelliğini denetlemek gibi sınırlı bir işleve sahip.

Gen içeriği çok daha zengin olan X kromozomu ise, 23 kromozomdan belki de en çok üzerinde araştırma yapılanı. Çünkü, içeriğindeki genlerde oluşan mutasyonlar, erkekleri 300’den fazla genetik hastalığa yatkın hale getiriyor. Bunlar arasında renk körlüğü, kas distrofisi ve 200’ü aşkın beyin rahatsızlığı da var.

İnsanlar arasındaki cinsel farklılıkları, cinsiyet kromozomları belirliyor. Kadın her iki ebeveynden birer adet X kromozomu devralırken, erkek annesinden bir X kromozomu ve babasından bir Y kromozomu alarak doğuyor. X kromozomunun içeriğindeki 1098 genin sadece 54 tanesinin, Y kromozomunda fonksiyonel karşılığı bulunuyor. Bu dengesizlik yüzünden, araştırmacılar Y kromozomunu genetik açıdan “silikleşmiş” olarak niteliyorlar.

Gittikçe küçülen bu kromozom, genetik süprizlere daha zor ayak uydurabiliyor. Örneğin X bağlantılı bir gen kadında mutasyona uğradığı zaman, ikinci X kromozomundan yedek bir genle takviye edilebiliyor. X bağlantılı bir gen mutasyonu erkekte gerçekleştiği zaman ise, Y kromozomu bir şey yapamıyor.

Beynimiz, X kromozomuyla ilintili fonksiyon bozukluklarına karşı daha savunmasız. Almanya, Ulm Üniversitesi’nde insan genetiği üzerine çalışan Dr. Horst Hameister ve ekibi, tüm beyin hastalıklarının yüzde 21’inin, X kromozomu bağlantılı gen mutasyonlarıyla ilgili olduğunu gösterdi. Hameister’a göre, mutasyonlar zekaya zarar verebildiğine göre, bu genlerin zeka oluşumuyla da bir ilgisi olmalı.

Avustralya, Newcastle Üniversitesi’nde medikal genetik profesörü Gillian Turner, X kromozomunu zekayı şekillendiren genlerin toplandığı bir havuz olarak görüyor: “Eğer bir genin popülasyona hızla yayılmasını istiyorsanız, onu X kromozomu üzerine yerleştirmelisiniz. Tarihte en hızlı evrimleşen ve yayılma gösteren insan özelliği ise, cekanın ta kendisi.”

X kromozomu, bir nesilden diğerine cinsler arası gen transferini sağlayan sıra dışı bir sisteme sahip. Baba, neredeyse X kromozomu bağlantılı bütün genlerini kızına aktarırken, oğul X bağlantılı genlerini annesinden alıyor.

Hameister’a göre bu sistem, erkekleri X kromozomu bağlantılı bir takım rahatsızlıklara daha yatkın hale getirirlen; aynı zamanda bazı mutasyonlar sayesinde zeka spektrumunun üstlerine erişmelerini de sağlıyor: “ Kadınlar, genel zeka testlerinde erkeklere göre daha başarılı olma eğiliminde. Ne var ki IQ’su 135 ve üzerinde olan erkeklerin sayısı, kadınlara göre daha fazla. Doğaldır ki, zeka geriliğine sahip erkeklerin dayısı da.”

X kromozomunun genetik zenginliği ve IQ üzerindeki rolü teorisi üzerindeki tartışmalar hala devam ediyor. Zeka, tek bir gene bağlanmayacak denli çok yönlü bir özellik olabilir. Ancak çok yakın zamana kadar, cinsler arasındaki zeka farklılıklarını hormonlar ve çevre faktörlerinin belirlediği düşünülüyordu. Yeni bulgular ışığında ise, genlerin bu konuda daha etkin bir rol oynayabileceği anlaşıldı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: