Kendini geliştirmenin en iyi yolu okumaktır…

Merkezi işlem birimi (CPU) ‘nde ALU denilen Aritmetiksel Hesaplama Ünitesi bulunur. Bu ünite işlemcinin gelen verileri işlediği, diğer bir anlamıyla düşünen kısmıdır. İşlemcide register denilen kısım yer alır. Register birimi ALU’nun en önemli birimidir. İşlemcinin hafıza birimlerinden oluştuğunu düşünürsek, işlemcide en hızlı hafıza birimi “register” birimidir. Normal Ram yada Özel üretim Ram’ler dahi Register birimlerinin hızlarına erişemez. Register CPU işlem yaparken hesaplanan işlemi işleyip ilk önce buraya geçici olarak koyup diğer işlemlerine devam eder. Veri adresleri ve adres yolları buraya bilgilerini bırakıp diğer birimlere devam ederler.

64 bit işlemci çıkmadan önce 32 bit işlemcileri kullanılıyordu. Bilgisayarın verileri işleme hızı register bölümüne bağlıdır. 32 bit işlemcilerde register birimi daha küçük olduğundan veriler parçalara bölünüp işleniyordu. 64 bit işlemcilerde ise register bölümü daha büyük olduğundan veriler rahatlıkla işlenebiliyor. Ayrıca 32 bit işlemcinin adreslemesi sınırlıdır, adresleme 4gb’ta sınırlandırılmıştır. Fakat işlemci 4gb’ın tümünü kullanamaz. Örneğin bir program çalıştırdığınızda o program sadece 3.25 gb kullanabilir. Çünkü Windows açılışından itibaren çalışan servisler için bir miktar bellek gereklidir. Bundan dolayı 3.25 ten fazlası sistem tarafından bir nevi yasaklanır.

64 bit işlemcilerde ise adresleme 2 terabyte’a çıkarılmıştır. Yani 4gb ve üstünü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat 64 bit işlemcilerde bir sorun var! O da işletim sistemi uyumluluğu. 64 bit işlemciler çıkmadan önce 32 bit işlemci kullanıldığından işletim sistemleri 32 bit işlemciye uyumlu olarak üretiliyordu. Windows XP sistemini ele alalım. İlk çıkarıldığında 32 bir işlemciler kullanımda olduğundan o tür işlemciye göre uyarlanmıştı. Fakat bir yıl sonra AMD firması tarafından Athlon64 işlemcileri piyasaya sürüldü. Bu üretimden sonra Microsoft çalışanları işe koyularak, Windows Server 2003 ve Windows XP 64 bit sistemlerini piyasaya sürdü.  İşlemci ve işletim sistemi uyumlu değilse sistem çalışamaz!

64 bit işlemciyle 32 bit program çalıştırma!

Diğer bir sorun da 64 bit işlemcisi olan ve üzerine Windows XP 64 bit kurulu olan bir bilgisayarda 32 bit programları çalıştırmamız mümkün mü?

İlk olarak 64 bit işlemciye uyumlu işletim sistemi çıkarıldığında, programcılar yaptığı programların 64 bit işlemcide çalışması için tekrar uyarlanması gerektiğini düşündüler. Bu durumda ilk olarak şu ana kadar en iyi performansı gösteren Microsoft programcıları bu dertten kurtardı. Microsoft Windows XP 64 biti piyasaya sürdüğünde Windows on Windows (WoW) teknolojisini oluşturdu. WoW teknolojisinde System 32 klasörüne WoW64 adında bir klasör yerleştirilerek bir nevi sanal Windows uygulaması yapmıştır. Bu klasörde eğer bir 32 bit program çalıştırılırsa işlemcinin 32 bit sanallaştırmaya uyması kodlanmıştır. Fakat program çalışırken yine 3.25 gb adresleme kullanabilecektir. Sürücülere gelince 64 bit işlemciyle çalışan bilgisayara 64 bit sürücüler gereklidir. Sürücüler için WoW uygulaması geçerli değildir. Diğer bir şekilde uyumluluğu anlatmak gerekirse örneğin 32 bit Winrar programını ele alalım. Winrar’ı 32 bit işlemli bir makina da çalıştırın İşlemciniz 3 ghz olsun. Sıkıştırma çok hızlı yapılır. Ama aynı donanımı 64 bit bir işletim sisteminde Winrar ı aynı dosyayı sıkıştırmayı yap derseniz yavaş yapar. Çünkü program o mimariye uygun değil ve sanallaştırılıyor. 64 Bit Winrar olsaydı, işlem iki kat daha hızlı gerçekleştirilirdi.

Reklamlar

Comments on: "32-bit ve 64-bit işlemciler arasındaki fark!" (1)

  1. Brs said:

    Cok iyi anlatım..Tşkrlr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: